کاریکاتور سرنگونی بن‌سلمان با اتحاد شاهزادگان‌سعودی


سرنگونی-بن‌سلمان.jpgبا شدید شدن بیماری ملک سلمان پادشاه عربستان فرزند او بن سلمان به جای او به سلطنت رسید. بن سلمان ...

اس ام اس احساسی و زیبای شب بخیر


ام-اس-احساسی-شب-بخیر-500x282.jpgشب زمانی برای آرامش و سکوت است. انگار عواطف انسان شب ها بیشتر شده و گویی دریچه احساسات باز می ...

داستان آموزنده آیا شما هم روزه هستید؟


روزه.jpgروزه گرفتن در ماه مبارک رمضان یکی از واجبات الهی است . واجبی که در پی آن فواید علمی بسیاری ...

شخصیت کسانی که مایل به ازدواج اند


30180-500x333.jpgازدواج مهم ترین انتخاب زندگی ما انسان هاست انتخاب یک فرد مناسب که به عنوان شریک زندگی تا آخر عمر ...

کاریکاتور بازی خطرناک این روزهای کودکان!


بازی-خطرناک-2-500x704.jpgدر پی سیاست های دولت و  فیلترینگ تلگرام و استفاده از فیلتر شکن کاریکاتور بازی خطرناک در ارتباط با همین ...

اس ام اس زیبا برای فتح خرمشهر


ام-اس-فتح-خرمشهر-1-500x311.jpgعملیات آزادسازی خرمشهر یکی از مهمترین اتفاقات ۸سال جنگ تحمیلی ایران و عراق بوده است که این اتفاق در روز ...

داستان جالب حکیم دانا و دختر لجباز


حکیم-دانا-500x281.jpgداستانی که امروز برای شما انتخاب کردیم ماجرای دختری است که از ناحیه باسن آسیب می بیند ولی اجازه نمی ...

اس ام اس قبولی روزه و طاعات و عبادات


ramazan.jpgماه رمضان ماه مهمانی خدا و ماه پاک شدن از گناهان است. وجود شب های پر برکت قدر در این ...

کاریکاتور آخر و عاقبت فیلترشکن‌ در ایران!


عاقبت-فیلترشکن‌-500x343.jpgبعد از ماجرای فیلتر تلگرام و عدم دسترسی مردم به آن چند روز پیش وزیر ارتباطات اعلام کردند تصمیم دارند ...

شما آدم سر سختی هستید؟


30181-500x333.jpgتحمل افراد مختلف در موقعیت های مختلف متفاوت است. برخی بیش از حد سخت می گیرند و برخی آدم هایمنعطف ...

داستان جالب شاهین چنگیزخان مغول


شاهین-چنگیزخان-1.jpgچنگیز خان مغول بعد از متحد کردن اقوامی توانست حاکم مغولستان شود و چنان پرقدرت عمل کرد که بعد از ...

کاریکاتور واکنش شهرزاد به طرح جدید مجلس درباره ازدواج دختران!


ازدواج-دختران-500x371.jpgخبر جدیدی منتشر شده است مبنی بر اینکه با تصویب مجلس دیگر دختران بالای ۲۸ سال برای ازدواج نیازی به ...

آیا از نظر دیگران شما دوست داشتنی هستید؟


30218.jpg حتما شما هم با آدم هایی مواجه شده اید که از همان نگاه اول اصطلاحا به دل می نشینند.این گونه ...

اس ام اس تبریک حلول ماه مبارک رمضان


ام-اس-تبریک-ماه-رمضان.jpgبا نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان , ماه مهمانی خدا باید خود را آماده این ماه بزرگ کنیم . ...

داستان جالب محمدعلی پاشا و پسرک


محمدعلی-پاشا.jpgمحمدعلی پاشا حاکم و والی مصر بود. او توانست تحولی عظیم در مصر ایجاد کند و در اقتصاد و ارتش ...
سینماپرس: یکی از گزینه هایی که در محافل سینمایی به عنوان گزینه دبیری جشنواره فیلم فجر مطرح شده منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینماست. فارغ از مشغله های این گزینه مطرح به عنوان دبیر جشنواره، انتخاب مدیرعامل خانه سینما به دبیری جشنواره فیلم فجر از این منظر قابل توجه و تامل است که پیش از این نیز حجت الله ایوبی با انتخاب محمدرضا میرکریمی مدیرعامل وقت خانه سینما به دبیری جشنواره جهانی فیلم فجر اقدامی مشابه را رقم زد.

در حالی که کمتر از شش ماه به برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر مانده است و با گذشت یک هفته از انتصاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام محمدمهدی حیدریان مبنی بر عدم تغییر مدیریت سینما، هنوز به صورت رسمی اسمی از دبیر جشنواره برده نشده و تنها رییس سازمان سینمایی چهارشنبه؛ یکم شهریور ماه در خبری اعلام کرد تا ده روز آینده دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر را معرفی می‌کند.

بر اساس شنیده های سینماپرس یکی از گزینه هایی که در حال حاضر در محافل سینمایی مطرح شده و طبق آخرین شنیده ها در حال قطعی شدن است منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینماست. فارغ از تعدد مشغله های این گزینه مطرح به عنوان دبیر جشنواره، نکات دیگری در این زمینه وجود دارد که جای بررسی و توجه ویژه خواهد داشت.

انتخاب مدیرعامل خانه سینما به دبیری جشنواره فیلم فجر از این منظر قابل توجه و تامل است که پیش از این نیز حجت الله ایوبی با انتخاب محمدرضا میرکریمی مدیرعامل وقت خانه سینما به دبیری جشنواره جهانی فیلم فجر اقدامی مشابه را رقم زد. اما اشتباه بارز ایوبی در این اقدام تغییر نام جشنواره جهانی از فجر به ایران بود که موجب حجم گسترده ی انتقادات و اعتراضات جامعه فرهنگی و هنری کشور شد و وزیر وقت ارشاد مجبور به اصلاح این تصمیم گردید.

از سوی دیگر محمدمهدی حیدریان در مصاحبه ای در روز معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان نمود: “در بخش‌هایی همچون بخش‌های فنی و هنری صنوف جامع‌تر و بهتر می‌توانند نظر بدهند و قضاوت‌های این بخش‌ها باید به خود آنها واگذار شود و ما نیز این مسئولیت را به آنها واگذار می‌کنیم … اگر در جشنواره فیلم فجر تصمیم بر این امر گرفته شود قطعا همین مسیر را می‌رویم و اگر بنا باشد این قضاوت به جشن خانه سینما منتقل شود یا اینکه فقط اکتفا به جشن خانه سینما بشود؛ بازهم همین مسیر را می‌رویم.” این سخنان که نشان از احتمال واگذاری بخشی از جذابیت های جشنواره فیلم فجر در اهدای سیمرغ های متعدد فنی و هنری به جشن خانه سینما و بدل شدن سیمرغ جشنواره فیلم فجر انقلاب اسلامی به تندیس های خانه سینما دارد و با سر تیتر جذاب واگذاری امور به صنوف صورت می پذیرد، بدیهی است اثری جز کمرنگ شدن جشنواره فیلم فجر نخواهد داشت.

اگر موضوعات فوق را در کنار هم قرار داده و بررسی مجددی صورت گیرد، نشانه هایی از رویکردی انحرافی در سینمای ایران نمایان می شود که گویا مدیران فعلی سازمان سینمایی نیز دانسته و یا ندانسته در همان مسیر حرکت می کنند. مسیری که با بهانه واگذاری امور صنفی به صنوف شروع می شود و در ادامه و  در گذر زمان رویدادهایی را که بر اساس نگاه های ارزشی شکل یافته، کم اعتبار می کند و به رویدادهایی به اصطلاح صنفی اعتبار می بخشد. یعنی به مرور جشنواره فیلم فجر که نشانی برای سینمای ایران در جهت توجه به آرمان های انقلاب اسلامی بود اعتبار خود را از دست می دهد و در مقابل آن جشنی محفلی و صنفی پررنگ می شود.

کسی نمی خواهد معترض برگزاری جشن ها و یا مراسم های صنفی باشد، هرچند خود این برنامه ها نیز در زمینه میزان صنفی بودن و عادلانه برگزار شدن جای بررسی و تامل دارد ولی اینکه مسیر و فرآیندهای شکل گرفته در ساختار مدیریتی سینمای ایران به سمتی حرکت کند که نمادها و نشانه های ارزشی در آن کم رنگ شود، زنگ خطری است که مدیریت امروز سینمای ایران باید بدان پاسخگو باشد.

همین تحلیل کفایت است که انتخاب مدیرعامل خانه سینما را به دبیری جشنواره فیلم فجر در هر شرایطی و در مورد هر شخصی، تبدیل به یک خطای بزرگ استراتژیک کند و به هیچ عنوان قابل پذیرش نباشد.

رئیس امروز سازمان سینمایی فارغ از نگاه و یا نگرش سیاسی، فردی صالح و قابل اعتماد شناخته شده و اینکه در مسیر مدیریتی چنین شخصی اتفاقاتی روی دهد که در را بر همان پاشنه قبلی بچرخاند جای بسی تعجب دارد.

با این حساب باید چند روز دیگر باقی مانده از اعلام رییس سازمان سینمایی را صبر کرد تا دید کدامیک از این گمانه‌زنی‌ها در این زمینه به واقعیت می‌پیوندد و در نهایت دبیر جشنواره فیلم فجر چه کسی خواهد بود؟

لینک منبع

موضوعات مطلب : تگ های مطلب :
ارسال شده در جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ و ۲۰:۲۸


نمونه سوالات پیام نور